Książki dla 4-latków w przedszkolu

Dzieci w wieku 4 lat są bardzo aktywne i ciekawe świata. Lubią się bawić, ale także uwielbiają spędzać czas na czytaniu książek. Warto więc zadbać o to, aby w przedszkolu miały dostęp do interesujących i rozwijających ich książek. Pomoże to w rozwoju ich umiejętności czytelniczych oraz pobudzi ich wyobraźnię.

Jakie książki warto więc kupić dla 4 latka? Przede wszystkim powinny być one lekkie i łatwe do samodzielnego czytania. Dobrze jest też, jeśli są one kolorowe i mają bogate ilustracje, które przyciągną uwagę dziecka. Książki dla 4 latka powinny także dotyczyć tematów, które są dla nich interesujące i pobudzające do myślenia.

Poniżej znajduje się lista 10 interesujących książek dla 4-latków:

  1. „Mały Książe” – autorstwa Antoine de Saint-Exupéry’ego;
  2. „Dlaczego? Wszystko o świecie” – autorstwa Dorothei Deiss;
  3. „Zabawne historie na dobranoc” – autorstwa Astrid Lindgren;
  4. „Bajki polskie” – autorstwa Janusza Korczaka;
  5. „Kot w butach” – autorstwa Charles Perrault;
  6. „Calineczka” – autorstwa Jacob i Wilhelm Grimm;
  7. „Pinokio” – autorstwa Carlo Collodi;
  8. „Czerwony Kapturek” – autorstwa Charles Perrault;
  9. „Bałwanek” – autorstwa Anna Onichimowska;

10) „Wiersze dla dzieci” – autorstwa Jan Brzechwa.

Jak wybrać najlepsze?

Przy wyborze książek dla 4-latków w przedszkolu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, książki powinny być dopasowane do poziomu rozwoju dziecka. Po drugie, warto wybierać książki, które będą interesowały dziecko i rozwijają jego zainteresowania. Po trzecie, dobrym pomysłem jest wybieranie książek, które łatwo się czyta i są bogato ilustrowane. Po czwarte, należy pamiętać o tym, aby książki były bezpieczne dla dzieci – nie powinny zawierać elementów małych lub ostrych.

Co warto wiedzieć?

Przedszkolakom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauką czytania, warto podarować książki dostosowane do ich wieku. Warto pamiętać, że książki dla 4-latków powinny być przede wszystkim lekkie i łatwe w odbiorze. Nie powinny zawierać zbyt wielu słów ani zdań, a także trudnych do zrozumienia dla dziecka tematów. Najlepiej sprawdzają się książki ze znanymi bohaterami lub te, które opowiadają o codziennych sytuacjach, które mogą spotkać przedszkolaka.

Wybierając książki dla 4-latka, warto także zwrócić uwagę na to, jakie są ich ulubione tematy. Jeśli lubi on np. bajki o samochodach, warto wybrać książkę o tym motywie. Warto także pamiętać o tym, że dzieci w tym wieku uwielbiają rysować i malować, dlatego warto wybrać książkę z dużymi ilustracjami i prostymi do narysowania liniami. Książki dla 4-latków powinny być także wykonane z miłego w dotyku materiału, aby dziecko mogło je bezpiecznie trzymać i dotykać.